Baş Boyun Cerrahisi

Çene eklem hastalıkları, dudak yarıkları, yüz travma ve felç durumlarında Baş Boyun Cerrahisi kullanılarak etkili sonuçlar alınabilmektedir. Ayrıca bu bölgelerin onarılmasıyla uğraşan bir cerrahi dal olarak da bilinir. Çene kemiklerindeki anormallikler bu cerrahi dal sayesinde kısa sürede düzeltilebilmektedir.

Yüz kemiklerinde oluşabilecek şekil bozuklukları ve kafatası kemiklerinde görülen sorunlarla ilgili de erken dönemde tedavi edilebilen bu hastalıkları Baş Boyun Cerrahisi tarafından uygulanan işlemlerle düzeltilebilmektedir. Çene kemiğinde görülen alt ve üst çenenin geride ya da önde olması sonrasında yaşanan problemler günümüzde sıkça yaşanmaktadır. Ortodonti tedavisi ile birlikte baş boyun cerrahisinin de yardımıyla tedavi süreci başlatılır. Çene eklemi sorunları da günümüzde çokça şikâyet edilen durumlardandır. Bunun yanında eklem travmaları, diş bozuklukları ve diş gıcırdatma gibi alışkanlıklar zamanla çene düzenini bozmaktadır. Daha sonra baş ağrısı görülebilmekte ve muayene ile teşhis edilen bu durumlardan sonra baş boyun cerrahisine başvurulması gerekmektedir.

Çene eklemlerinden sonra dudak yarıkları da doğumsal olarak görülebilmektedir. Özellikle de dudaklarda hafif bir çentik şeklinde görülebilecek yarıklar Baş Boyun Cerrahisi ile tedavi edilebilmektedir. Ameliyatın zamanlamasından sonra hastalar bu cerrahi alanla birlikte uygulamaya alınır ve ameliyat uygulamalarına geçilir. Yüz travmaları da günümüzde sıkça görülen durumlardan biridir. Daha çok iş ve trafik kazalarından sonra görülen bu durum, hafif bir şekilde yumuşak doku yaralanmalarından sonra, doku kayıpları, göz ve yüz çevresi travmalarıyla birlikte gelişebilmektedir. Uygulanan cerrahi yöntemlerle birlikte bu durum düzeltilebilmektedir.

Boyun ve baş bölgesinde, cilt ve saçlı derilerde, göz çevresinde görülebilecek travmalar sonrasında doku kayıpları oluşabilmektedir. Bunun içinde mikro cerrahi teknikler kullanılarak onarım yapılabilmektedir. Ayrıca yüz felci sonrasında yaşanabilecek travmalarda erken teşhis ve tedavilerin yapılması önemlidir. Yüz felcinin onarımlarında sinir nakil işlemleri ve göz kapağı girişimleriyle birlikte kas nakilleri de yapılabilmektedir. Bu yüzden fizik tedavi süreci de ardından uygulanabilmektedir. Baş Boyun Cerrahisi tüm bu sorunlarla ilgilenirken, hastaların sorunlarına çözüm sunmaya devam etmektedir. Günümüzde gelişen ve sıklıkla tercih edilen bir uygulama olarak geçerliliğini korumaktadır.

Adınız

E-postanız

Telefon

Konu

Sorunuz

Style switcher RESET
Color scheme