Yanıklar

En ağır travmalar olarak bilinen Yanıklar kimyasal, termal ya da elektrik yanıkları olarak görülebilmektedir. Derinliğine göre de birinci, ikinci ve üçüncü olarak sınıflandırılırlar. En yüzeysel yanık 1. Derece olurken, en derin olarak görülen yanık ise 3. Derece yanıklardır.

İş ve ev kazaları yanıkların ortaya çıkmasında en önemli nedenlerdir. Bu konuda yanıkların derinliğine, genişliğine ve çeşitlerine göre farklılık gösterebilecek olan bu durum, bir yanık merkezinde ya da hastanede tedavi edilebilmektedir. Sistemik bir yaralanma olduğu için organlar da etkilenebilmektedir. Uygun olan tedavi yöntemi uygulanmadığı zaman ise hayati tehlikeler oluşabilmektedir. Teşhis ve tedavi sürecinde Yanıklar çok önemli bir yer kaplarken, cerrahi tedavilerle bu durum düzeltilebilmektedir.

Yanık konusunda ilk olarak lokal yanık hasarları olan patofizyoloji konusunda bilgi sahibi olunmak gerekiyor. İki aşamalı olarak gerçekleşen bu durumda yanık hasarı temasla veya 24 ile 48 saat arasında gerçekleşmiş hasarlardan oluşmaktadır. Ayrıca yanıklar birçok komplikasyona da neden olabilmektedir. En basit yaralarda bile enfeksiyon riski olduğu için yanık durumlarında da bu tür komplikasyonlara sıkça rastlanır. Solunum sisteminde ise baş ve boyun yanıklarıyla görülebilecek yan etkiler mevcuttur.

Yanık yaralarının ve izlerinin genel tedavisi plastik cerrahi kliniklerinde yapılmaktadır. Yanıklar görünüşü ve organların fonksiyonunu bozduğu için mutlaka erken dönemde tedavi altına alınması gereken bir durumdur. Onarım ve estetik amaçlı tedavilerden olan yanık tedavisi, erken dönemdeki müdahalelerinde çok daha olumlu sonuçlar vermektedir.

Birey yandığında ilk olarak yanıkların üzerine soğuk su ile müdahale yapılması gerekiyor. Yanığın soğutulması ve hastanın soyularak yanık bölgelerin değerlendirilmesi de önemlidir. Daha sonra yanık dokuları temizlenir. Erken dönemde yapılacak bu müdahalelerin ardından pansuman işlemleri yapılır. Daha sonra ise uzman bir cerrah tarafından farklı bir uygulamaya geçilip geçilmeyeceğine karar verilir. Geç dönemde görülecek yanıklarda ise herhangi bir cilt kaybı gerçekleşmiş ise plastik cerrahlardan yardım alınacaktır. Cildin onarımı konusunda yapılacak estetik müdahaleler ile başarılı sonuçlar alınarak yanık izlerinin onarılması amaçlanmaktadır. Günümüzde bu uygulamalar oldukça geliştiği için olumlu sonuçları da beraberinde getirmektedir.

Adınız

E-postanız

Telefon

Konu

Sorunuz

Style switcher RESET
Color scheme