El Cerrahisi

Temelinde kronik el hastalıkları, romatizmal rahatsızlıklar, akut ve doğumsal anomaliler, tumoral hastalıklar ve el travmaları olan El Cerrahisi ile kopmuş uzuvların dikilme işlemleri yapılabilmektedir. Bu cerrahide uygulanan yöntemlerin çoğunda mikro cerrahi prensipleri ve yöntemleri kullanılmaktadır. Halk arasında yanlış bilinen bu kavram, cerrahi bir branş olarak değil, cerrahi alanlarında kullanılan teknik ve prensiplerden oluşmaktadır.

Sıkça görülmese de zamanla ortaya çıkan ve avuç içindeki bir dokunun kalınlaşmasına bağlı olarak ilerleyen evrelerde, parmaklarda çekmelerle giden bir hastalık olarak tanımlanan dupuytren hastalığı, El Cerrahisi uygulamalarında ve tedavilerinde dokuların temizlenmesi ile birlikte kullanılarak başarılı gelişmeleri de beraberinde getirebilmektedir. Bu hastalığın dışında kübital tüznel veya karpal adı verilen ve vücutta birçok sinir sıkışması ile görülen durumlarda da kullanılmaktadır. Bu tür hastalıklarda meydana gelen uyuşukluklar, kaslarda erime ve ağrı gibi faktörlerle kendini göstermektedir. Bu anlamda teşhis ve tedavi konusunda geç kalınmaması gerekir.

Günümüz Türkiye’ sinde sanayi alanında yaşanan gelişmeler ile birlikte el travmaları sıkça görülmeye başlamıştır. Bu durumlarda daha çok sinir ve damar ile kemik yaralanmaları görülmektedir. Bu yapıların onarılması için de plastik cerrahlar tarafından tek seansta işlemler sağlanabilir. Vücudun omuz kısmından başlanarak parmak uçlarına kadar uzanan bölgenin hastalıkları ve tedavisiyle ilgilenen El Cerrahisi, el fonksiyonlarını bozan ve başta yaralanmalar olmak üzere kalıcı ya da geçici pek çok sorun önemli olarak hayatımızı etkilemektedir. Üst eklem bölgelerindeki kas ve kemik gibi yapıların her türlü bozukluğunun yanı sıra her türlü genetik ve travmatik durumlar ile birlikte el cerrahi uygulamalarından yararlanılır.

Bu durumların dışında elektrik yanıkları, kimyasal ve termik yanıkların tedavisinde de el cerrahi uygulamalarından faydalanılmaktadır. Doku nakilleri ve damar onarımları sayesinde uzuv kayıplarının azaltılması amaçlanır. Vücutta canlı olarak yer alan doku ve organların kan dolaşımına ihtiyacı olduğu için El Cerrahisi sayesinde tüm bu işlemler yapılarak yeniden vücut fonksiyonlarının işlevselliği kazandırılmaktadır. Günümüzde başarılı bir şekilde uygulanan bu işlemler uzman cerrahların deneyimli işlem ve cihazları sayesinde olumlu sonuçlar ortaya çıkarmaktadır.

Adınız

E-postanız

Telefon

Konu

Sorunuz

Style switcher RESET
Color scheme