Saç Ekimi

Son zamanlarda hızla artan Saç Ekimi uygulamaları belirlenen durumlara göre yapılmalıdır. Saç ekim işlemleri, saç dökülmesi sorunu yaşayanların tercih ettiği ve kalıcı bir çözüm olarak geçerliliğini korumaktadır. Bu işlem daha çok erkek tipi saç dökülme sorunu olan kişilere uygulanabilir. Genetik bozukluklardan ya da erkeklik hormonlarına bağlı olarak gelişen bu durum ile saç üreten hücreler zamanla ölür ve saçların yok olmasına neden olur.

Saç ekim işlemleri; Yanıklar sonucu oluşabilecek saç kayıplarında, enfeksiyonlara bağlı olarak görülebilecek saç dökülmelerinde, saçların aşırı gerilmesi sonucundaki dökülmeler ve doğuştan olabilecek saç kayıplarında yapılabilmektedir. Saç Ekimi uygulamalarında yaş faktörünün de önemi vardır. Saç dökülmesinin türü belirlendikten sonra 40 yaş altı kişilerde daha çok tercih edildiğini söyleyebiliriz. İşlem yaklaşık olarak 3 ile 5 saat arasında sürer. Elbette saç ekim işlemlerinden önce dikkat edilmesi gereken bazı durumlar da bulunur. Bunlar;

 • Uygulamadan önce sigara tüketimi yapılmamalıdır.
 • Ameliyattan 2 hafta önceye kadar alkol kullanımı yapılmamalıdır.
 • Lokal ilaçların kullanımına son verilmelidir.
 • Kafein içeren ürünler ameliyattan önceki günlerde tüketilmemelidir.
 • B ve E vitaminleri bir süre alınmamalıdır.
 • Kan sulandırıcı ve buna benzer ilaçların da uygulamadan önce alınmaması gerekiyor.

Saç ekiminden sonra saç derisinde kabuklanma ya da kırmızı yaralar görülebilir. Bu tamamen doğal bir süreç olarak bilinir. Saç ekildikten sonra günde 1 kez saçlarınızı yıkamanız bu durumun önüne geçer. Uygulamadan 1 hafta sonra da bu durum sona ermiş olacaktır. Saç Ekimi işleminden yaklaşık 2 hafta sonra kabuklu görüntü kaybolur. 3. Aydan sonra ise ekilmiş saçların tamamı çıkmaya başlayacaktır. Toplamda 8-12 ay sonunda saçlarınız tamamen çıkmış olacaktır. Saç ekim uygulamasından sonra da dikkat etmeniz gereken konularda vardır. Bunlar;

 • Saç ekiminden sonraki ilk 1 ay içinde güneş ışınlarına maruz kalmamanız gerekir.
 • Ekimden sonraki 1 hafta içinde sauna ya da havuza girilmemesi gerekiyor.
 • Stres, korku ve ağır işler gibi faktörlere ilk 3 gün içinde dikkat edilmesi gerekir.
 • Saçın nem dengesini korumanız da önemlidir.
 • Saç derisi ve saçlardaki kirliliği temizlemeniz de gerekir.
Saç ekimi hangi durumlarda yapılmaktadır?

Saç ekim işlemleri; Yanıklar sonucu oluşabilecek saç kayıplarında, enfeksiyonlara bağlı olarak görülebilecek saç dökülmelerinde, saçların aşırı gerilmesi sonucundaki dökülmeler ve doğuştan olabilecek saç kayıplarında yapılabilmektedir.

Saç ekiminde yaş faktörü önemli midir?

Saç Ekimi uygulamalarında yaş faktörünün de önemi vardır. Saç dökülmesinin türü belirlendikten sonra 40 yaş altı kişilerde daha çok tercih edildiğini söyleyebiliriz.

Saç ekimi öncesi nelere dikkat etmek gerekir?

Saç ekiminden bir hafta önce aspirin, coraspin, alkol, vitamin E gibi kan sulandırıcı maddelerden uzak durulmalı ve sigara tüketimi yapılmamalıdır.

Saç ekimi ağrılı bir işlem midir?

Saç ekimi lokal anestezi altında yapılan bir işlem olduğundan dolayı uyuşma gerçekleştikten sonra herhangi bir hissi oluşmaz.

Saç ekiminde ekilen saçlar dökülür mü?

Saç ekiminde ekilen saçlar dökülmez. Ekilen kökler genetik olarak dökülme özelliği olmayan iki kulak arasındaki ense bölgesinden alınmaktadır.

Adınız

E-postanız

Telefon

Konu

Sorunuz

Style switcher RESET
Color scheme